Bizi mobildən daha sürətli  izləyin

Bal peteği pastası

bal peteği pastası

Malzemeler:

430 gr un
3 yumurta
150 gr tozşeker
100 gr bal
100 gr tereyağı
2 gr karbonat
4 gr kabartma tozu
800 gr konserve kiraz (zevke göre değişebilir)

Krema için:

700 qr- 30% -li kaymak
150 gr tozşeker
10 gr vanilya

Çikolata sosu için:

180 gr tozşeker
60 gr kakao
160 gr 2% -li kaymak
8 qr- jelatin

Kullanılan su miktarı:

80 gr – çikolata sosu için
40 gr – jelatin  için

Nasıl yapılır:

Unu kabartma tozu ile karıştırın. Diğer kapta yumurta ile şeker tozunu çırpın. Daha sonra balı ilave ederek, karıştırmaya devam edin. Bu karışımı 15 dakika benmari usulü ile  karıştırarak, malzemelerin  tam çözümünü sağlayın. Ocaktan aldıktan sonra karbonat ve tereyağını ilave ederek karıştırın.

Önceden hazırladığımız unu azar-azar karışıma  ekleyerek, karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz hamurun üzerini naylon poşetle  örtüp 1 saat buzdolabında saklıyoruz. 1 saatten sonra hamuru buzdolabından çıkarıp 3 bölüme bölüyoruz. Bir parçayı  saklayıp kalan iki bölümü yeniden buzdolabına koyuyoruz. Hamurun bir bölümünü 30 × 45 cm büyüklüğünde oklava ile  yayıyoruz. Daha sonra 5 eşit parçaya ayırıyoruz. Kestiğimiz hamurların merkezine konserve kirazları dizerek boru şeklinde kenarlarını birleştiriyoruz. Boru şeklindeki hamuru pişirme kağıdı serilmiş  tepsiye  oval biçimde kıvırarak düzüyoruz. Her daire arasında biraz mesafe tutmak gerekir ki, pişerken birbirine yapışmasınlar. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 20-25 dakika pişirin. Kızılı renk aldıktan sonra fırından çıkarın. Buzdolabında beklettiğimiz daha 2 bölüm hamuru de aynı kural ile pişirip biraz soğumaya bırakıyoruz. Pastayı  hazırlayacağımız kaba bir kaşık krema yaydıktan sonra pişirilmiş bisküvileri  krema  ​​üzerine koyarak, her bölümden sonra 3 kaşık krema ​​sürüp aynı usulla  her üç bölümü üst-üste diziyoruz. Üzerini ve kenarlarına da krema ile kaplıyoruz. Pastayı 6 saat buzdolabında saklıyoruz.  Çikolata sosunu üzerine ve kenarlarına çekerek, sos katılaşana  kadar buzdolabında saklıyoruz.

Krema nasıl yapılır:

Bir kapta kaymak, toz şeker ve vanilya ekleyerek karıştırıyoruz.

Çikolata sosu nasıl yapılır:

Jelatini suda çözüyoruz. Tencereye kakao ve şeker tozunu ekleyip, karıştırdıkdan  sonra su ve kaymakı da ekleyerek, karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımı ocağa koyup karıştırarak kaynamasını bekliyoruz. Yaklaşık 10 dakikadan sonra kaynamaya başlayınca ocaktan alın. Ocaktan aldıktan sonra süzerek jelatini ekleyip karıştırın.

NOT: Her 100 gramında-297 kcal mevcuttur.
Afiyet olsun!