Əsas səhifə / Əsas menu / Türkçe / Sağlık / ÇOCUĞUM BENİ DİNLEMİYOR!
Bizi mobildən daha sürətli  izləyin

ÇOCUĞUM BENİ DİNLEMİYOR!

ÇOCUĞUM BENİ DİNLEMİYOR!

“Sen anlat ben seni dinliyorum derken” gözü televizyonda olan eşiniz, bilgisayarla ilgilenen patronunuz, siz derdinizi ve sıkıntınızı anlatırken etrafına bakınan arkadaşınız olsa onunla konuşurken ne hissedersiniz? Belki de hayatınızdalar onlar. Düşünün, hissedin onların sizde bıraktıları etkileri.

İletişimin sadece %25’ini kelimelerin oluşturduğu düşünülürse, geriye kalan %75’lik oran göz teması, vücut dili, jestler ve mimiklere aittir.

Dinlemek, çok yönlü duyusal iletişim becerisidir. Bunun için önce karşı karşıya bir pozisyon almak ve göz seviyesine inmek, çocuğunuzun ellerine, koluna veya omzuna dokunmak çocuğunuzu dinlediğinizi, dikkatinizi ona verdiğinizi gösterecektir. Böylece, çocuğunuz sizi işitir, hisseder ve görür.

Model olma yoluyla öğrenecek olan çocuğunuza gösterdiğiniz bu etkin dinleme davranışının çocuğunuz tarafından da uygulandığını gördükçe, ona olumlu geribildirim vererek, bu davranışın sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Buna da baxın

Bakıda çəkilmiş bu video internetdə hitə çevrildi — Video

Whatsapp ilə PaylaşBakıda çəkilmiş bu video internetdə hitə çevrildi — Video Video-selfie günü-gündən populyarlaşır. Azərbaycanda …